Seminarski i Diplomski Rad

Parlament
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 14 | Nivo: Pravni fakultet

I САДРЖАЈ
II УВОД
Парламентарним системом или парламентаризамом се назива систем државне власти који се заснива на равнотежи и сарадњи грана државне власти, пре свега легислативе и егзекутиве. Овај модел власти добио је име по главној политичкој институцији парламенту.
Настанак парламента задире дубоко у прошлост. Енглеска се сматра мајком парламента, иако први парламенти нису настали на њеном подручју. Парламентаризам се развијао прво у монархијама, а касније и у републиканским облицима владавине. Енглески парламент води порекло од једне, може се рећи непредставничке институције, која је имала пре свега саветодавни карактер, ткз Велики савет. Најпре су у овај савет улазили владари и њихови наближи чиновници, као и најутуцајнији представници духовног и световног племства, да би касније од XIII века у ово тело ушли и сеоски и градски племићи. У XIV веку парламент коначно добија свој облик и дели се на два дома: горњи, Дом Лордова и доњи, Дом Комуна.
Парламент је кроз векове претрпео разне промене и преображаје. У XVIII веку је добио свој прави политички и правни облик. Веома је раширен у Европи, док на дугим континентима има нешто слабији утицај. Парламентарни модел власти је резултат вишевековне уставности и политичке историје Енглеске.
У данашњим демократским државам, парламент је незаобилазни орган власти са широким кругом делатности. Парламент се назива и законодавно тело, јер је једна од његових најважнијих делатности законодавство. Парламенти данас имају различиту структуру и унутршњу организацију у различитим државама. Те разлике углавном зависе од појединих уставних система земаља. Парламент је централно представничко тело. Данашњи облици демократије су незамисливи без парламента као главног народног представништвa, у којем се остварује воља народа који га и бира.
У овом семинарском раду обрадићемо тему везану за парламент, појам парламента, порекло, његову структуру, организацију, функционисање, начин заседања и одлучивања, права и обавеже чланова парламента, распуштање парламента, као и организацују и функционисање Народне скупштине Републике Србије.
III ТЕКСТ
ПОЈАМ И ПОРЕКЛО ПАРЛАМЕНТА
Парламент је колективни опште државни представнички орган. Назив ове политичке институције потиче од речи parlare, која значи говорити . Према садржини рада парламент је институција где се одвија разговор. Наша реч за парламент је скупштина . У Русији се зове Дума, Украјни Велика Пада, Хрватској Сабор, САД Конгрес, Немачкој Бундестаг итд.
Парламент је централно представничко тело државе које доноси законе, тј законодавни орган, међутим данас парламент није једини орган задужен за доношење закона и то није његова најважнија делатност. Управљање демократским друштвом је данас незамисливо без парламента. Парламент је основни фактор који делује на формирање државне политике и њене стратегије. Функције које он врши утврђене су уставом и законом.
Парламент је настао у Енглеској ограничењем власти монарха. У апсолутној монархији, законодавац је био једино монарх. Теорија о парламенту као законодавном телу настала је у XVIII веку, а њен творац је Монтескје. Он је рекао да је потребно представничко тело које би било изабрано ради доношења закона а такво тело би се звало ’’законодавно тело’’. Тиме је парламент добио да врши и законодавну функцију. Ова идеја је први пут уобличена у Уставу САД-а од 1787 године, а касније у Декларацији права човека и грађанa 1789, и у Уставу Француске од 1791 године. Француска револуција означила је коначан слом сталешког и почетак ере народног представништва, чија је основна функција законодавство. Тако посланици представљају читав народ.

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

 

 

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!